Bećarino, ‘ko ti konje ‘rani

lis 7, 2021

NOVI NASLOV IZ BIBLIOTEKE CVELFERSKIM ŠOROVIMA I ŠORIĆIMA

Ponuda naših izdanja obogaćena je za još jedan novi naslov.

Bećarino, ‘ko ti konje ‘rani zbirka je pjesama Antuna Vuića – Nune Šuškova, koju kao urednica potpisuje Vlasta Markasović.

Ova zbirka pjesama pučkoga pjesnika Antuna Vuića ili Nune Šuškova, što je njegovo ime “po selu”, priređene su prema sačuvanim glasovnim zapisima recitacija samoga pjesnika, iz kojih se dobro mogu razvidjeti i prozodijska obilježja tipična za slavonski dijalekt, a koja u tiskanome obliku nisu naznačena.

Pjesme N. Šuškova slijede već navedene topose šokačkoga pučkog pjesništva. Osim nostalgičnosti prema tradicijskom životu, domoljublja i divljenja zavičajnoj prirodi, Šuškov obrađuje i neke druge teme, poput siromaštva, nejednakosti, rasizma, a donosi i humoristične pjesme.

(Originalno pučko pjesništvo, Vlasta Markasović)

U sklopu programa Mjeseca hrvatske knjige (15.listopada – 15. studenoga 2021.) u petak, 29. 10. 2021. u 19:00 sati, u Općinskoj narodnoj knjižnici Drenovci bit će održana promocija knjige Antuna Vuića – Bećarino, ‘ko ti konje ‘rani. Sudjeluju dr. sc. Vlasta Markasović, urednica zbirke, predsjednik udruge “Duhovno hrašće” Andrija Matić i urednik biblioteke Cvelferskim šorovima i šorićima Goran Pavlović.